Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
DohňanyHľadať
 
 

Hasiči

Dobrovoľný hasičský zbor Dohňany


Prvý hasičský zbor v Dohňanoch bol založený 4. júna 1923 na popud notára Bořivoja Laubeho. Prvým veliteľom sa stal Štefan Svítek, jeho zástupcom Herman Politzer, tajomníkom učiteľ František Volf, gazdom Gustav Bittala a pokladníkom farár Augustín Mišík. Ďalšími členmi hasičskej organizácie sa stali: Ondrej Chalupčík, František Bentel, Bořivoj Laube, Ondrej Miškovský, Valentín Chovanec, Cvičiteľ Ignác Harnádek a trubač Ondrej Pitvorec.

Z obecnej zbierky a finančného príspevku dohňanských urbárnikov bola zakúpená ručná striekačka. Hadice k nej a drevené putne si mohli zakúpiť až v decembri, čiapky a lekárničku vo februári nasledujúceho roka. V snahe získať nejaké prostriedky na ďalšiu výbavu usporiadali požiarnici tanečnú zábavu, na ktorej hrala hudba z Mostíšť. Po veľkom požiari v Hurtovni na konci dediny, boli zakúpené nové uniformy, opasky a sekerky. Dobrovoľníkov do hasičského zboru pribúdalo a po skončení druhej svetovej vojny bola v Dohňanoch postavená hasičská zbrojnica.
 

Dobrovoľný hasičský zbor Zbora
 

Hasičský zbor bol založený v decembri 1924 dvanástimi občanmi a za pomoci občanov, ktorí prispeli na zakúpenie ručnej striekačky, aby uchránili svoje majetky. Prvý výbor sa skladal s troch ľudí: predseda Gustáv Katreňák, podpredseda Ján Cekúl, jednateľ Ondrej Cekúl.

Nevyhnutnosť modernizovať požiarnické zariadenie nastala v priebehu II. svetovej vojny, keď v obci a v okolí vznikali rozsiahle požiare a ručná striekačka bola vymenená za motorovú štvorku a neskôr za typ PS-3, ktorú bolo potrebné prevážať za motorovým vozidlom. V rámci ďalšieho rozvoja obce sa postupne pristúpilo k výstavbe požiarnej zbrojnice, ktorá za pomoci občanov bola vybudovaná spolu s kultúrnym domom. Finančné prostriedky na modernizáciu požiarneho vybavenia poskytovali členovia požiarneho zboru, ktoré vďaka rôznym kultúrnym podujatia a brigádam mohli byť členom vrátené. Počas nasledujúcich rokov boli hasičskému zboru pridelené nové typy striekačiek, s ktorými sa mohol prezentovať na hasičských súťažiach po celom Slovensku so značnými úspechmi.  Víťazné poháre za posledné roky svedčia o vytrvalej práci a nespočetných úspechoch, napríklad majstrovstvá Slovenska dorastencov, kde sa DHZ Zbora umiestnil na druhom mieste. V roku 2003 sa na hasičskej súťaži premiérovo zúčastnilo aj dievčenské družstvo, v Krasne pri Partizánskom obsadili druhé miesto. Víťazstiev má DHZ Zbora mnoho a vďaka obetavým ľuďom, ktorí sú ochotní venovať svoj voľný čas hasičskému zboru, sa rozvíja hasičská ochrana už viac ako 80 rokov.
 

Dobrovoľný hasičský zbor Mostište
 

Písomné doklady o založení tohto zboru sa nezachovali, ale zdá sa, že aj táto organizácia bola založená na impulz dohnianskeho notára Laubeho v roku 1925. Z ústneho podania je nám známe meno len jediného zakladateľa Jána Šicu.

Mostišťský požiarnici zasahovali len pri horení lístia a pri povodniach, väčší požiar sa v obci nevyskytol. Požiarnici sa začali výraznejšie aktivizovať až v 50. rokoch, z brigád na zber sena a kamenia z družstevných plôch si zaobstarali najnutnejšiu hasičskú výbavu, až v roku 1979 si mohli z vlastných prostriedkov zakúpiť motorovú striekačku PPS – 8, ktorú ťahali traktorom. Po dobudovaní kultúrneho domu v obci získali hasiči priestor v jeho suteréne pre svoju zbrojnicu. Mostišťský hasiči sa zúčastňovali na viacerých súťažiach, medzi ktoré patrili najmä okrskové v Púchovskej doline a pohárové, organizované aj za moravskou hranicou najčastejšie v Brumove, Lidečku, Leskove, ale aj v iných slovenských mestách a obciach. Požiarnici z Mostíšť tradične usporadúvali rôzne zábavy, fašiangové sprievody a letné zábavy v prírodnom areáli neďaleko obce.


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

Páči sa Vám naša nová stránka?
 
 
304

 
 
 
25

 
 
 
78

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka