Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
DohňanyHľadať
 
 

Zaujímavosti v obci

Dujkov mlyn

Milovníkov tradičných remesiel pozývame do zrekonštruovaného Dujkovho mlyna v našej obci. Dujkov mlyn bol postavený v roku 1936 na elektrický pohon, pričom elektrickú energiu vyrábali Francisciho turbíny. Je situovaný hneď vedľa medzištátnej cesty prvej triedy I/49 vedúcej do Českej republiky.

Jeho rekonštrukciou a technickým zhodnotením pôvodných prvkov vznikol priestor na oboznámenie sa s mlynárstvom, ktoré je neodmysliteľnou súčasťou života v našej krajine. Vďaka vybudovaniu remeselného dvora v bezprostrednej blízkosti mlyna je možné organizovanie rôznych podujatí zameraných na podporu tradičných remesiel, priblíženie manuálnej práce návštevníkom všetkých vekových kategórií.

Prehliadku Dujkovho mlyna je možné dohodnúť len na základe telefonickej dohody so sprievodcom.

Ponúkame možnosť rezervácie prehliadok mimo uvedených otváracích hodín na tel. čísle OcÚ Dohňany 042/4450912, alebo na tel. čísle 0908 747 438

Viac informácií uvádzame na letáku, ktorý si môžete pozrieť po kliknutí na nižšie priložené obrázky.

     Dujkov_mlyn_skladacka_str._1.jpg      Dujkov_mlyn_skladacka_str._2.jpg

Rekonštrukcia historických mlynov v prihraničných obciach Dohňany a Mikulůvka. 
Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika - Česka republika 2007 – 2013.

<a href=Logo.OPCS.JPG" src="/portals_pictures/i_004171/i_4171438.jpg" style="width: 150px; height: 39px;" title="Logo.OPCS.JPG">     109-logo_eu.jpg

Dom kultúrnych tradícií

cieľom zachovať kultúrne tradície a poukázať na bohatú históriu a špecifiká nášho kraja bola v našej obci zrekonštruovaná schátralá budova kultúrneho domu a to vďaka fondom Európskej únie, konkrétne Programu cezhraničnej spolupráce SR-ČR 2007 - 2013.

Od decembra roku 2010 sa tak naša obec môže popýšiť ďalším kultúrnym ale i turistickým cieľom – Domom kultúrnych tradícií, ktorý sa nachádza priamo v centre obce. A čo konkrétne môžete v Dome kultúrnych tradícií vidieť?

Návštevníci  počas svojej návštevy môžu spoznať tradičné prvky folklóru,  života s bližším zameraním na tradičné ľudové kroje v regiónoch Púchovskej doliny a Hornolidečska. Okrem ukážky jednotlivých krojov je možné vidieť rôzne dokumenty, historické fotografie približujúce bohatú históriu a špecifiká spomenutých oblastí. 
Súčasťou Domu kultúrnych tradícií je tiež javisko spolu s hľadiskom, ktorého využitie bude spočívať v organizovaní rôznych folklórnych festivalov, divadelných predstavení a prezentácií obyvateľov pohraničných regiónov.

Ponúkame možnosť rezervácie prehliadok na tel. čísle OcÚ Dohňany 042/4450912, 0908 747 438.

Viac informácií a zaujímavé fotografie si môžete pozrieť po kliknutí na obrázky nižšie.

Tešíme sa na Vašu návštevu.

     DKT_skladacka_str.1.jpg      DKT_skladacka_str._2.jpg
Rozvoj kultúrnej infraštruktúry – Dom kultúrnych tradícií.
Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika - Česka republika 2007 – 2013.

<a href=Logo.OPCS.JPG" src="/portals_pictures/i_004171/i_4171438.jpg" style="width: 150px; height: 39px;" title="Logo.OPCS.JPG">     109-logo_eu.jpg

Pamätná izba obce

pamizba.jpg


Pamätná izba obce Dohňany sa nachádza v zrekonštruovanej budove starej školy, pri kultúrnom dome.

pamiz5.jpg

 

 


Pamätná izba ponúka návštevníkom pohľad do histórie Dohňan prostredníctvom úradných dokladov, pracovných nástrojov či odevov, ktoré sa používali kedysi.

pamiz1.jpg

 

 

 

 
Pamätná izba obce Dohňany je otvorená v utorok a štvrtok v čase od 15,00 do 19,00 hod. V prípade záujmu je možné, po telefonickom dohovore, urobiť prehliadku aj mimo otváracích hodín.

Kontakt:

OcÚ Dohňany 
Tel.: 042/4450912
E-mail: info@dohnany.sk 

Rozhľadňa Púchovskej doliny a náučný chodník Tri skaly

Pozývame Vás na turistickú prechádzku po náučnom chodníku „Tri skaly“, ktorý sa nachádza v lokalite obce Dohňany, z juhozápadnej strany, v oblasti pohoria Biele Karpaty. Je vhodný pre peších turistov, ale i cyklistov či bežkárov. 
Náučný chodník vedie po spevnených cestách k drevenej rozhľadni na kopci „Tlstá hora“ (651 m n.m.) a k trom skalným útvarom: Lazovská skala, Čertova skala a skala Vieska. Jeho celková dĺžka je 13 km.

                                         Naucny-chodnik-Tri_skaly-schema.jpg
                                        Pre zväčšenie mapy kliknite na obrázok

Návštevníkom sú k dispozícií 4 drevené zastrešené posedy, na ktorých je možné si odpočinúť a občerstviť sa. Na zastaveniach vyznačených na mape chodníka sú inštalované informačné tabule, ktoré oboznámia návštevníkov o historických a prírodných zaujímavostiach spätých s danou lokalitou.

Viac informácií a zaujímavé fotografie si môžete pozrieť po kliknutí na obrázky nižšie.

     skladacka-rozhladna1.jpg      skladacka-rozhladna2.jpg

Rozhľadňa Púchovskej doliny je od roku 2010 zaradená medzi turistické známkové miesta v SR. Turistickú známku je možné si zakúpiť v Česko-slovenskom regionálnom informačnom a spoločenskom centre v obci Dohňany v pracovných dňoch v čase 8:00 - 16:00 hod., prípadne v Penzióne pri lipe, ktorý sa nachádza v obci Dohňany.

Rozhľadňa Púchovskej doliny:
Na jej postavenie bolo spotrebovaných približne 60 kubíkov dreva a 35 m kubických betónu. Hlavné piliere tvoria nosné zdvojené stĺpy z guľatiny – smrekovec opadavý . Jej základy sú ukotvené v hĺbke 3 m. Rozhľadňa sa smerom k vrcholu zužuje a je členená na 6 poschodí.  Z posledného poschodia možno za pekného počasia vidieť Javorníky, Kysucké vrchy, Vrátnu s Martinskými hoľami, pohoria Malá Fatra, Kľak a Strážovské vrchy.

Náučný chodník a drevená rozhľadňa boli vybudované v rámci projektu s názvom „Rozhledny Hornolidečska a Púchovské doliny na kótách 651 m.n.m.“

Projekt bol úspešný v rámci Operačného programu cezhraničnej spolupráce SR – ČR 2007-2013
Vedúci partner projektu:  Sdružení obcí Hornolidečska (ČR)
Hlavný cezhraničný partner:  Obec Dohňany (SR)
Ďalší partneri:  Obec Jasenná (ČR), Obec Seninka (ČR), Obec Mestečko (SR)

Medzi výstupy projektu patria:

  • vybudovanie drevenej rozhľadne s výškou 21,50 m vo výške 651 m.n.m. a vyznačenie náučného chodníka vedúceho k rozhľadni a k trom skalám v okolí obce Dohňany s dĺžkou 13 km. 
  • vyznačenie náučného chodníka v dĺžke 4 km s 9 zastaveniami v obci Mestečko.
  • vybudovanie rozhľadne v obci Seninka (ČR) v nadmorskej výške 651 m.n.m. a prístupovej komunikácie (www.seninka.cz)
  • vybudovanie náučného chodníka o dĺžke približne 35 km s osadením informačných tabúl a stojanov v regióne Hornolidečska.

<a href=Logo.OPCS.JPG" src="/portals_pictures/i_004171/i_4171438.jpg" style="width: 150px; height: 39px;" title="Logo.OPCS.JPG">    109-logo_eu.jpg


 

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

Páči sa Vám naša nová stránka?
 
 
303

 
 
 
25

 
 
 
78

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka